Ergonomika

Mūsų kūnui, ypač stuburui, reikia atramos, galinčios prisitaikyti prie 3D struktūros, nesukeliant skausmo, audinių suspaudimo ar netinkamos laikysenos. Norėdami pagilinti biomechanines ir ergonomines Technogel® čiužinių savybes, mes atlikome keletą tyrimų Miuncheno Ergonomikos Institute Vokietijoje.

 


 


Kalbant apie atramos kokybę, pagrindinis funkcinis čiužinio kriterijus yra jo elastiškumas. Atsižvelgiant į funkcijas, kurių reikalaujama iš čiužinio (fiziologiškai praktiška atrama stuburui, gulint ant nugaros arba ant šono; spaudimą audiniams mažinantis poveikis), galima apibrėžti skirtingas čiužinių elastingumo savybes. Šios savybės buvo individualiai užregistruotos ir įvertintos matavimo proceso metu.

Paprastos elastingumo savybės (čiužinių):
 
Spyruoklinis elastingumas „Kietumo laipsnis“:

    Šie išmatavimai pateikia informaciją apie čiužinio kietumą visose pagrindinėse atraminėse zonose (pečių, juosmens, dubens srityse); apibrėžiamas tendencingas čiužinio elgesys, siekiant prisitaikyti prie didesnio kontaktinio ir perdavimo paviršiaus (dubuo, nugara). Suteikiant spyruoklinio elastingumo lygį („kietumą“), pritaikytą prie vartotojo masės, užtikrinamas fiziologinis stuburo kontūras – paskęstant čiužinyje.

Lokalizuotas elastingumas:

    Šie išmatavimai kalba apie spaudimą mažinantį poveikį čiužinio paviršiui. Kuo didesniu lokalizuotu elastingumu pasižymi čiužinio paviršius, tuo mažesnis spaudimas audiniams. Lokalizuotas elastingumas apibūdina čiužinio sugebėjimą prisitaikyti net prie mažų kontaktinių paviršių (pvz., kulnų, pakaušio) ir greitai sureaguoti elastingai tik apkrovos vietoje. Taigi lokalizuoto elastingumo čiužiniai gali geriau prisitaikyti prie individo paviršiaus kontūrų, padidėja krūvį perduodantis paviršius ir gaunamas mažesnis kontaktinio paviršiaus spaudimas, dėl ko sumažėja ir krūvis audiniams.

Poveikis pečių sričiai

    Šie išmatavimai pateikia informaciją apie poveikį pečiams. Gulint ant šono, atlošimo sistema turi būti tokia, kad petys galėtų pakankamai joje paskęsti (tiesialinijinė stuburo atrama be šoninio lenkimo); gulint ant nugaros, atlošimo sistema turi suteikti pakankamą atramą, kad per daug nepanirtume į čiužinį, taigi ir ne per daug ištemptume stuburą.

 

Kūno zonos atrama

    Šie išmatavimai pateikia informaciją apie atlošimo sistemos sugebėjimą palaikyti stuburą, gulint ant nugaros taip, kad būtų gerai kūnui. Jėga, kurią duoda atlošimo sistema juosmens lordozės srityje, kad būtų palaikytas dvigubos s formos stuburas, laikoma būdinga kūno zonos atramos savybe.

Norint patikrinti dvi sujungtas elastingumo funkcijas („pečių srities poveikis“ ir „kūno zonos atrama“), modeliuojamos skirtingų asmenų grupės (mažo svorio/lengvasvoriai, vidutinio sudėjimo/svorio, dideli/sunkūs), siekiant nustatyti atitinkamas tinkamas atlošimo sistemos savybes.

Ergonominiai funkciniai tyrimai pagrindžia didelį čiužinių struktūrų, kuriose yra gelio sluoksniai, potencialą, kalbant apie biomechanines elastingas savybes.
 Technogel pagrindu sukurti čiužiniai atskleidė puikias savybes visose modelinėse grupėse (didelių, vidutinių ir mažų žmonių), kaip kad parodyta aukščiau esančioje diagramoje.